Adalet

El-Adl : Allah Adl’dir. Adaleti sonsuz kemâldedir ve onun ötesinde bir adalet düşünülemez. (Allahu Teala’nın 99 isminden biridir)

19:54:49 | 2020-09-06
Fatma Dasberg
Fatma Dasberg       Fatma@dasberg.de

El-Adl : Allah Adl’dir. Adaleti sonsuz kemâldedir ve onun ötesinde bir adalet düşünülemez. (Allahu Teala’nın 99 isminden biridir)

 

“ Şüphesiz ki Allah adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder; çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. ( Nahl suresi 90 )

 

Adalet sözlükle , ‘’ doğru ve insaflı olmak , doğru davranmak,zulm etmemek, herşeye hakkını vermek,herşeyi yerli yerinde yapmak ,istikamet ve hakkaniyet anlamlarınada gelir.

Terim anlamı ise şöyledir; İslamın hükmü, İnanç , söz, davranış ve her tutumda hakkı gözetmek, aşırılıktan kaçınmak.

Haksızlığı terk etmek ,her hakkı gerçek sahibine devretmek , birşeyi konulması gereken yere koymak anlamına gelmektedir.

Adalet kavramının zıddı, cevr ve zulümdür.

Adaletin göz ardı edilmesine sebep olan etkenler ise; Bugz,Kin, Hırs, Fesat,Heva; Öfke,Otorite, Haset,Şiddet ve şehvet’tir.

Adaleti güçlü kılan özelikler ise; Hikmet,Basiret, Sadakat, Merhamet,İffet,İstikamet ve Cesarettir.

 

Adalet fertte, sosyal hayatta ,yönetimde , hukukta ,ekonomide her zaman ve heryerde İslamın sınırları içinde sağlanması gereken çok önemli bir unsurdur. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır.

Gazali’nin adalet tanımı şöyledir: Adalet; istikametli bir yaşam ve dini bir hayattan ibarettir. Bununda manası şudur Adalet, kişiyi takvalı olmaya ve insanca yaşamaya sevk eden,kalpte kökleşmiş bir haldir.  

 

Peki adaletle davranmanın ölçüsü nedir? ‘’Allah adaletle hükmeder.....’’( Mü’min suresi 20 )

 

 Bizdende böyle davranmamızı bekliyor ve hüküm verirken kendi çıkarlarımızı gözetmemizi değil.     

 

Şunuda belirtmek gerekmektedir,

İslam, erkeğe ayrı,kadına ayrı mükellefiyetler yüklemiştir. Adalet, herşeyin eşit olması değildir,herşeyin olması gerektiği yerde olmasıdır. İslam adaleti böyle tarif etmiştir.

 

   

Selam ve Dua ile 

Fatma Dasberg                      
ETİKET :   Adalet Allah İslam

Tümü