Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!

Şahin UÇAR
Mutlu Evliliğin Kuralları
15.09.2018

Herşey güzel hayallerle başlar. Umutlar ümitlerle başlar. Bu bazen beklendiği gibi ilerlemeyebilir ve istenmeyen sonuçlara da yol açabilir. Evlilikte mutluluk denildiğinde kişilerin beklentisi farklı olabilmektedir. Evli çiftler isterse olumsuz giden evlilik yaşamını olumlu yönde değiştirebilirler. Unutulmamalı ki; ilişki iki kişiliktir. Taraflar birlikte daha iyiye gidebilirler. Evliliğin daha iyiye gitmesi için iki taraf birlikte hareket etmelidir. Çünkü evlilik ilişkisi; sevgi, saygı, hoşgörü, paylaşım, anlayış gibi ortak değerlerle güçlenir. Ya da bunun tersi yönde ilerlerse istenmeyen durumlara yol açabilir.

Evliliğin olumsuz yönde gelişmesinin önemli nedenlerinden birisi suçlayıcı tutumlardır. Bir taraf diğer tarafı sürekli suçlayan ve eleştiren tutum içindeyse ilişki zarar görmektedir. Küçümseme, aşağılama, sürekli kendini savunma, küsme, iletişimsizlik, ilgisizlik, şiddet, karşı tarafa değer vermeme, kaynana gibi üçüncü tarafların ilişkiye müdahalesi ... bu sebepler malesef ilişkiyi zehirleyebilmektedir.

 

Önerdiğimiz etkili ama bazı basit kurallara uymak sizi mutlu bir evlilik yaşamına taşıyabilir. Önce o adım atsın gibi bir gurur sebebi yapmadan adım atmanız gerekir.

1- Birbirinize ilgisizliğinizin nedenini bulun ve bu yönde adımlar atmaya başlayın. Gün içinde aramaya başlayabilirsiniz. Küçük iltifatlar, takdir etmelerle başlayabilirsiniz.

2- Cinsel yaşamınızı irdeleyebilirsiniz. Size göre ilişki sıklığı ne kadar olmalı, eşiniz bu konuda ne sıklıkta cinsel ilişki beklentisi var? Yatak odasını renklendirmek için neler yapabilirsiniz? Bunun için daha fazla ertelememeli hemen adım atmalısınız.

3- Eşinizle evlenmeden önceki flört dönemini hatırlayın. Neler yapardınız? Şimdi de bunları yapabilirsiniz. Beklemeden ve bahaneler uydurmadan harekete geçmelisiniz.

4- Evliliğin monotonluk tuzağından kurtarmalısınız. Bunun için yaratıcı bazı fikirler üretin ve uygulamaya başlayın. Örneğin, zamansız ve beklenmedik zamanlarda küçük de olsa bazı hediyeler alabilirsiniz. Ortak zevkler alabileceğiniz planlar yapabilirsiniz.

5- Çok sinirlendiğinizde öfke patlamaları ile huzursuz bir anı yaratmaktan kaçının. Tartışma sizi öfkelendiriyorsa derin bir nefes alın, ortam değiştirin, tartışmayı başka zamana erteleyin, sakin olmayı deneyin. Dil yarası en acı yaradır. Bunu unutmayın.

6- Eşinizi fark edin. Zayıfladığını, saçlarını boyattığını, sizin için yaptığı yemeğin güzel oluşunu fark edin. Ve bunu dile getirin. Takdir ve teşvik edin.

7- Eşiniz için iyi bir dinleyici olun. Katılmayabilirsiniz ama saygı duyarak sonuna kadar dinleyin. Kendi görüşlerinizi de net olarak dile getirin. Dinleyin ve dinlemesini bekleyin. 8- Evlilikte çocukların olması tüm hayatın çocuklar üzerine kurgulanması demek değildir. Eşinizle iletişiminizi ve onunla kaliteli zaman geçirmeyi de unutmayın.

9- Evlilikte sevgi önemlidir ama ifade edilmiyorsa sandıkta bekleyen çeyiz gibi kıymetli ama kullanılmadıkça değerini yitirir. Sevginizi her fırsatta dile getirin. Bunu davranışlarınızla da gösterin.

10- Evlilikte saygı önemlidir. Saygı yoksa karşı taraf sürekli incinir, kırılır. Acı çeker. Eşiniz kırılıp acı çekerken sizin de mutlu olmanız beklenemez. Eşiniz de sizi kırar ve saygı yok olur. Eşinize ve evliliğinize saygı duyun.

11- Doğruluk, dürüstlük ve şeffaflık yoksa ilişkide güven duygusu oluşmaz. Güven duygusunun olmadığı ilişkide kıskanlık, zorbalık, ve sevgi – saygı bağları zarar görür. İlişkinizdeki güven duygusunu bozan unsurları tespit edin ve eşinizle bunları konuşmayı deneyin. Güven ortamı olmazsa olmazdır.

12- Evlilik “ben” değil “biz” duygusunun yeşerdiği bir kurumdur. Biz olmalısınız. “Biz” olmanızı engeller varsa bunları tespit etmeli ve çözüme kavuşturmalısınız.

13- Evlilikte kadınlar çocuklar üzerine odaklanır. Erkekler ise daha çok işlerine yoğunlaşır. Her iki taraf da bu ikilemi değiştirmelidir. Birbirinize zaman ayırmanın önemini kavramalısınız.

14- Evlilik sadece iki kişinin birlikte yaşaması değildir. Unutmayın ki; Evlilikle birlikte eşinizin ailesiyle de evleniyorsunuz. Eşinizin ailesine ve aile ilişkilerine saygı duymalısınız. Hatta eşinizden daha öne çıkarak onun ailesi konusunda hassas olmalısınız. Unutmayın, sizin de bir aileniz var. Aynı saygıyı ve ilgiyi siz de görmek isteyeceksiziniz.

15- Erkek futbol maçı izlemek istiyorsa kadın ilgisizce davranmak yerine birlikte bu hobisini gerçekleştirebilir. Kadın bir dizi izlemek istiyorsa erkek te bu konuda eşiyle birlikte bu diziyi izleyebilir. Böylelikle birbirlerinin hobilerine eşlik edilmiş olabilir.

 

www.bursapsikolog.org 


Bu yazı 1239 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1
  • Misafir 2018-12-10 10:08:13

    2018-12-10 10:08:13

  • Hocam merhaba başka makalelerinizde olacak mı

  • 0
  • 0

HAVA DURUMU

ADIYAMAN

SON YORUMLARajansgolbasi.com © 2017 Tüm Hakları Saklıdır DnSTescil.com

DnSTescil.Com